U saradnji sa profesorom Ciriškog univerziteta, dr Daniel M. Böhi, profesori FEFA fakulteta Goran Pitić, Ernest Vlačić i dekan Milan Nedeljković, razvijaju saradnju u procesu kreiranja multidisciplinarne edukativne platforme. Ključne reči biće: bioekonomija i biopreduzetništvo.
Suočeni sa ograničenim prirodnim resursima i potrebom za održivim razvojem, nalazimo se pred novom revolucijom - bioekonomijom. Ona koristi biološke sisteme i biotehnološke inovacije kako bi transformisala industrije - od hrane i tekstila do goriva i materijala. Oslanjajući se na sintetičku biologiju, bioinženjering i biomanufakturu, omogućava proizvodnju sa minimalnim ekološkim otiskom i smanjenjem zavisnosti od fosilnih goriva. Zbog brojnih prednosti i revolucionarnosti, tim FEFA fakulteta u saradnji sa profesorom Daniel M. Bohi, najavljuju edukativni program koji će biti posvećen talentima u Srbiji, spremnim da svoja znanja specijalizuju i obogate u nekim od oblasti bioekonomije.
U Srbiji, Bio4-Campus je već postavio temelje za razvoj bioekonomije kroz farmaceutiku i medicinske tehnologije. Međutim, potencijal je mnogo širi. Ovaj koncept se može proširiti na industrije poput hrane, tekstila, materijala i energetike, čime bi se stvorila nova ekonomska vrednost i osnažila održivost privrede.
Prednosti bioekonomije za industriju i društvo
Bioekonomija zbog toga nije samo ekonomska prilika već i imperativ za održivu budućnost. Ključ uspeha leži u ulaganjima u nauku i tehnologiju, strateškim partnerstvima i razvoju politika koje podstiču inovacije. Transformacija je, prema pisanju profesora, neminovna - pitanje je ko će biti predvodnik, ko egzekutor, a ko će zakasniti.
Nazad“Danas je obrazovanje u centru pažnje. Inspirišemo mlade umove, osposobljavamo buduće lidere najnovijim veštinama i podstičemo inovacije koje će omogućiti održivi razvoj u oblastima bioproizvodnje, hrane, materijala, farmacije i energije”, govori prof. Böhi pozivajući se na tekst koji bliže objašnjava ovu viziju novih mogućnosti za studente i profesionalce: ovde.