Imajući u vidu strateški značaj uspešnog sprovođenja ovih procesa za srpsku privredu, kao i važnu ulogu koju mala i srednja preduzeća imaju kao najveći poslodavac u zemlji, Centar za visoke ekonomske studije (CEVES) i FEFA fakultet od 5. do 8. septembra u Beogradu organizuju letnju školu „Zelena tranzicija i digitalna transformacija“ za sledeću generaciju lidera u MSP sektoru.

Zelena tranzicija i digitalna transformacija zauzimaju najviša mesta u poslovnim planovima kompanija i u razvojnim agendama država širom sveta. Više od 4.000 kompanija i 70 država postavilo je net-zero ciljeve, a nedavna pandemija je snažno ubrzala proces digitalizacije.

Srpska mala i srednja preduzeća su deo lanaca vrednosti evropskih i globalnih kompanija, koje stvaraju i stvaraće sve veći pozitivan pritisak na zelenu tranziciju i digitalnu transformaciju.

Cilj programa je da, kroz pružanje konkretnih znanja i primera iz prakse ponudi odgovore na izazove sa kojima se kompanije suočavaju na putu zelene i digitalne transformacije, osnaži buduće lidere domaćeg MSP sektora da uspešno sprovode ove procese ključne za srpsku privredu, poveže buduće nosioce promena u MSP sektoru, i doprinese približavanju ciljevima održivog razvoja, rastu produktivnosti i otvaranju kvalitetnijih radnih mesta.

Ključni elementi programa su:

• upravljanje promenama
  • implementiranje tehnologija
  • edukacija zaposlenih

Letnja škola „Zelena tranzicija i digitalna transformacija“ namenjena je mladima od 20 do 40 godina iz cele Srbije koji su zaposleni na liderskim pozicijama u malim i srednjim preduzećima, ili imaju potencijal da zauzmu liderske pozicije.

Program je dizajniran tako da obezbedi individualni pristup svakom polazniku, a predavanja CEVES i FEFA, odnosno dugogodišnjih eksperata i gostujućih predavača iz privrede, biće interaktivna, ispunjena primerima iz prakse. U okviru programa polaznici će proći i kroz grupni rad sa mentorima na studiji slučaja, a pobednički tim će imati priliku da svoje rešenje  predstavi na događaju „MSP100 Expo 2023 Razvoj Ljudi ↔ Razvoj MSP“ 28. septembra.

Tematska celina „Zelena transformacija“ obradiće metode transformacije načina poslovanja sa ciljem generisanja rasta uz očuvanje resursa i smanjenje zagađenja, kroz oblasti:

• Zelena transformacija lanaca vrednosti
  • Definisanje zelene strategije
  • Podaci i održivost
  • Održivi poslovni modeli i cirkularna ekonomija
  • Održive finansije
  • Društveno odgovorno upravljanje ljudima

Tematska celina „Digitalna transformacija“ pružiće polaznicima znanja o metodama transformacije načina poslovanja sa ciljem generisanja rasta kroz implementiranje novih tehnologija u srž procesa kreiranja vrednosti, kroz oblasti:

• Digitalna ekonomija
  • Strategija digitalne transformacije
  • Poslovne inovacije i dizjan poslovnih inovacija
  • Upravljanje promenama i organizacio-na dinamika
  • Razumevanje potrošača
  • Kreiranje vrednosti iz podataka

Kriterijumi za prijavu:

• 20-40 godina starosti
  • Zaposlen/a u MSP
  • liderska pozicija u MSP (ili potencijal za preuzimanje liderske pozicije)

Troškovi

Letnja škola „Zelena tranzicija i digitalna transformacija“ je besplatna za kandidate koji budu odabrani za učešće u programu, a organizator (CEVES i FEFA) pokriva troškove smeštaja u Beogradu tokom trajanja programa.

Zelena tranzicija i digitalna transformacija

Prijavite se za letnju školu

Rok za prijavu je 20. jul 2023., a postupak prijavljivanja je jednostavan, i pored nekoliko osnovnih podataka o kandidatu obuhvata i kratak esej na temu važnosti digitalne i zelene transformacije iz ugla kandidata.

Prijava za letnju školu „Zelena tranzicija i digitalna transformacija“